Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Arsenal-emne åben for skifte

Af Mikkel Wittorff Hollmann
31.10.2024 Kl. 07:39
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsenal har længe været rygtet interesseret i en af Æresdivisionens helt store målslugere.

For Feyenoords mexicanske angriber Santiago Gimenez er angiveligt på Mikel Artetas ønskeliste.

Men Gimenez er fortsat Feyenoord-spiller – lidt endnu.

Læs også: Ikke sket i mere end tre år: Nye vinder blæser over United

I hvert fald åbner den 23-årige mexicaner nu op for, at han snart kan være klart til at tage skridtet videre.

– Fra det øjeblik, jeg kom her, blev jeg fortalt, og jeg har set, at denne klub træner og sælger spillere.

– Jeg har set det i de seneste transfervinduer, hvor 15 spillere er blevet solgt.

– Det giver dig også troen på, at hvis du gør det godt, vil din drøm om at spille i top 5-ligaerne i verden komme tættere på. Jeg ved, at det kan ske på et tidspunkt, og jeg træner hårdt hver dag.

– Vi må se, hvad der sker, lyder det fra Santiago Gimenez til hollandske 1908 ifølge Metro.

Læs også: ‘Shaky’ fremtid på Anfield: Liverpool-stjerne favorit til Real Madrid-transfer

Santiago Gimenez var i Feyenoord trænet af Arne Slot, der som bekendt siden er blevet Liverpool-manager. I dag er det danske Brian Priske, der står i spidsen for Gimenez’ mandskab.

Santiago Gimenez har siddet ude med en skade i de seneste syv Feyenoord-kampe.

Læs også: Van Nistelrooy slår fast: Vil blive i United

Arsenal var onsdag i kamp i Carabao Cup. Her mødte holdet Preston, der havde danske Jeppe Okkels med fra start, mens både Mads Frøkjær-Jensen og Emil Riis kom på banen undervejs.

Arsenal sejrede sikkert med 3-0, og er dermed videre til kvartfinalen.

Her er der trukket lod, og det står derfor klart, hvem The Gunners skal møde. Du kan se hele lodtrækningen her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce