Arne Slot trækker kanin op af hatten
Der er dømt pokalkamp i aften, når de engelske mestre fra Liverpool tager imod Barnsley.
Opgøret på Anfield mellem Premier League-klubben og League One-mandskabet lukker tredje runde af FA Cuppen, hvorefter en lodtrækning til næste runde vil finde sted.
Merseyside-klubben kommer desuden fra en af sæsonens bedste kampe mod Arsenal, hvor de dog måtte nøjes med det ene point. Til gengæld var der en statistik, som alle talte om efterfølgende.
The Reds har netop bekræftet, at de kommer til at mange en profil resten af sæsonen, men alligevel er forventningen, at de kommer til at stille ganske hidsigt op.
Arne Slot med overraskelse
Ifølge Indykaila News vil der blive stillet med en gallaopstilling til opgøret i aften, hvor særligt én spiller løber med opmærksomheden.
– Liverpools hold vil være en stærk opstilling med store spillere. Rio Ngumoha vil starte for LFC, lyder det således.
Den 17-årige kantspiller har ikke fået meget tiltro fra Arne Slot i denne sæson, men nu får det tidligere Chelsea-talent altså chancen i FA Cup-regi.
Kampen starter klokken 20.45. Følg med på Viaplay Sport News eller Viaplay.
Andetsteds forlyder det, at Manchester United er klar til at præsentere den kommende cheftræner for resten af sæsonen allerede i dag. Læs mere.
BREAKING: Liverpool giver lang kontrakt til ny stjerne.


















