Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Amerikanere vil købe Bendtners Nottingham Forest

11.09.2016 Kl. 06:01
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Nicklas Bendtner er stadig ny mand i Nottingham Forest, men det er han muligvis ikke ene om at være. Nu skulle der nemlig være et amerikansk konsortium, der er interesseret i at købe klubben.

Det sker efter, man har klippet båndene til den kontroversielle græker Evangelos Marinakis, der i øjeblikket er ved at blive undersøgt af UEFA for matchfixing. Det sker fordi han ejer Olympiakos, der er klubben, som er under anklage.

Det vides ikke, hvem gruppen af amerikanere består af, men prisen for Nottingham Forest skulle være på omkring 350 millioner kroner, hvilket er et væsentligt lavere tal end det, som den nuværende ejer Al Hasawi ønskede for ét år siden. Dengang var det 660 millioner kroner, som var prisen.

Forhandlingerne mellem den nuværende ejer fra Kuwait og konsortiet skulle ifølge den engelske avis være godt på vej.

Nottingham Forest spiller søndag mod Aston Villa, hvor det ikke ventes, at Bendtner får en startplads, da han stadig mangler lidt rent fysisk.

Annonce