AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:05:2019 08:54
Alt vundet i England: Nu retter Guardiola opmærksomheden mod Champions League

Manchester City-træneren er bevidst om, at klubbens ultimative ambition er at vinde Champions League.


Pep Guardiola har efter tre sæsoner i Manchester City vundet alt, der er værd at vinde i England,  så det er måske helt naturligt, at den spanske succestræner nu er opsat på at sætte en stopper for klubbens trofætørke i Champions League.

- Jeg har tidligere sagt, at vi bliver bedømt ud fra, om vi vinder Champions League eller ej, fortæller Guardiola ifølge Manchester Evening News.

- Jeg ved, vi kommer til kort, hvis vi ikke opnår det.  Det er et pres, der kommer med mig,  for da jeg overtog Barcelona, var vi heldige med at vinde turneringen to gange på fire år.

Det er den slags triumfer tidligere i Guardiolas karriere,  som har fået fans og fodboldinteresserede til at skrue forventningerne højt op.  Spanieren har dog ikke haft held med at vinde turneringen siden 2011,  men det er også hans egen ambition for næste sæson.

- Folk forventer, at jeg er noget specielt, og at vi skal vinde Champions League, men det er også sandt;  det skal vi,  siger Guardiola.

- Vi har sat pointrekod og vundet den nationale treble, men vi har sværere ved at vinde i Champions League, for modstanderholdene er så gode, turneringen er så krævende, men vi ønsker at vinde den.

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED