Alle taler om Thomas Delaney
34-årige Thomas Delaney var ikke tilfreds søndag aften, hvor F.C. København spillede uafgjort mod Silkeborg IF.
Den rutinerede midtbanespiller var foran med 3-1 efter 46 minutters spil, men de danske mestre endte med at smide det hele væk til sidst.
Efter kampen fortalte den tidligere danske landsholdsspiller, at det var helt ved siden af skiven, hvad hovedstadsklubben leverede mod klubben fra Søhøjlandet.
– Det var jammerligt, og jeg er mere pinlig, end jeg er sur, indleder Thomas Delaney til netmediet Bold og fortsætter:
– ‘Nees’ (Jacob Neestrup, red.) sagde i pausen, at han kunne se, at vi var på 90 procent. Tag jer sammen, sagde han til os. Alligevel gør vi det ikke.
– Han kaldte den. Han sagde, at hvis vi ikke tager os sammen, så vinder vi ikke. Jeg tror ikke, der skete noget specielt efter 3-1. Vi var bare ikke skarpe nok gennem 90 minutter, og vi spillede med en sløj arrogance, afslutter midtbaneveteranen.
I skrivende stund er det AGF, der snupper førstepladsen i Danmarks bedste række. Duksene fra Aarhus har således to point ned til FC Midtjylland på andenpladsen, mens FCK indtager tredjepladsen.
BREAKING: Real Madrid boykotter Ballon d’Or-uddelingen, der finder sted i aften.
Fik du læst: – Lamine Yamal har vundet Ballon d’Or.


















