Alexis Mac Allister sælges for 746 millioner
26-årige Alexis Mac Allister har scoret fem mål og leveret fire oplæg i 30 kampe fra start i denne Premier League-sæson.
Sammen med Liverpool, har argentineren netop vundet Premier League.
Fremover er det dog langt fra givet, at han kommer til at boltre sig i Englands bedste række.
Det forlyder nemlig, at Real Madrid ønsker at hente både ham og Trent Alexander-Arnold,
Det spanske medie Defensa Central skriver dog, at det ikke bliver helt billigt for Los Blancos, der skal punge ud med 100 millioner euro, svarende til 746 millioner kroner.
26-årige Alexis Mac Allister vandt VM i 2022 og Copa America i 2024 med Argentina, og nu kan han altså også skrive Premier League-vinder på sit CV.
Hos Real Madrid ventes der at ske flere ændringer forud for den kommende sæson, hvor klubbens præsident, Florentino Perez, ønsker at føre den tilbage til toppen igen.
Ifølge Empire of the Kop ses Mac Allister som en langsigtet afløser for Toni Kroos, og man skulle være klar til at betale 672 millioner kroner for argentineren, som altså ikke er helt nok.
Mac Allister skiftede til Liverpool fra Brighton i sommeren 2023, og overgangssummen kan stige til 483 millioner kroner, afhængigt af hvordan argentinerens ophold på Anfield forløber sig – indtil videre er det gået ret godt.
Læs flere nyheder om Liverpool her.



















