Aktionær vil have magten i Arsenal: Byder £1 milliard for aktiemajoritet
Alisher Usmanov sidder i øjeblikket på godt 30% af aktierne i Arsenal, mens Stan Kroenkes køb af yderligere 23 ordinære aktier i maj 2016 betyder, at han sidder på hele 67,05% af ejerandelen i Arsenal.
Sky Sports melder, at Usmanov nu vil overtage en del af Kroenkes aktier, så han bliver den mest magtfulde mand i Arsenal.
Kroenke, der også ejer NFL-holdet LA Rams, har endnu ikke svaret tilbage på tilbuddet endnu, men det forventes, at han vil afvise det.
Usmanov, der har en formue på omtrent £11,2 milliarder, udtalte for nyligt, at han mener, at Arsene Wenger selv skal være med til at udpege sin efterfølger.
Han hentydede dog samtidig kraftigt til, at dette snart skulle ske, så Arsene Wenger kan blive erstattet.
Dele af Arsenals fans er meget utilfredse med Arsene Wenger, efter at det ikke ser ud til, at Arsenal skal spille Champions League i næste sæson. Det kræver, at Liverpool eller Manchester City snubler, mens de selv gør arbejdet færdigt.