Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:05:2022 19:43
Akademitræner forlader Manchester United efter 19 år

Der blæser nye vinde over Old Trafford til sommer, hvor en større udrensning allerede er ved at finde sted.


Manchester Uniteds assistenttræner for U23-mandskabet, Neil Ryan, forlader klubben til sommer efter 19 år.
 
Det bekræfter De Røde Djævle på sin hjemmeside fredag aften.
 
Ryan har i alt arbejdet med 39 spillere, der har fået debut på førsteholdet.
 
Han kom til klubben i 2003 og begyndte med at træne klubbens U11-hold, før han steg i hierarkiet. I begyndelsen af den nuværende sæson blev han så opgraderet til at være assistent for klubbens U23-mandskab.
 
Fremover venter der en post som træner i det engelske fodboldforbund. 
 
- Neil har bidraget massivt til klubben gennem sin tid her. Hans betingelsesløse indsats og forpligtelse til sin rolle har været af afgørende betydning for akademiet, lyder det i en udtalelse fra klubbens akademichef, Nick Cox, på klubbens hjemmeside.
 
- Hele akademiet takker Neil for sin tjeneste gennem 19 år, og vi ønsker ham alt det bedste i den nye stilling, slutter Cox.
 
Hans afløser vil blive præsenteret inden for kort tid, skriver klubben.

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE