Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Agüero overvejer landsholdsfremtid efter Messi-stop

27.06.2016 Kl. 10:35
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

29-årige Messi, der misbrugte sit straffesparksforsøg, annoncerede sin beslutning kort efter titelkampen i New Jersey i søndags.

– Sandsynligheden for at Messi ikke er den eneste, der trækker sig fra landsholdet er til stede, sagde Agüero, der tabte sin tredje finale med Argentina, til avisen Ole.

– Der er flere spillere som mig, der overvejer landsholdsfremtiden.

Manchester City-angriberen, der erstattede Gonzalo Higuain i det 70-tyvende minut, var ekstremt skuffet efter, at Argentina mislykkedes i at ende deres 23 år lange trofætørke på seniorniveau.

– Man ønsker ikke at tænke på det, men nogle gange er der nogle ting, som sker og tanken (om en pensionering) dukker op, sagde Agüerop, der var OL-guld i 2008.

– Derefter er det svært at få tanken ud af hovedet.

Agüero har spillet for Argentinas seniorhold siden september 2006 og føler empati med sin nære ven Messi.

– Uheldigvis er den, der er mest berørt Leo Messi efter sit brændte straffespark, sagde 28-årige Agüero. 

– Jeg har aldirg set ham sådan før.

Annonce