Agent: Otamendi vil væk
I starten af 2014 skiftede Nicolas Otamendi tilstedeværelsen i Porto ud med Valencia, hvor han blev udlejet til Atletico Mineiro for resten af sæsonen – en handel, der kostede den spanske klub omkring €12 millioner.
Han meldes nu på vej væk fra Valencia og bliver især kædet sammen med et skifte til Manchester United, og agenten afslører nu, at han vil til en større klub.
– Nicolas meddelte Salvo (præsident i Valencia, red.) for ti måneder siden, at han ville væk fra Valencia denne sommer. Nicolas er glad i Valencia og elsker fansene, men han har mulighed for at forbedre sig på et professionelt niveau, siger han til til SER Sports og fortsætter:
– Nicolas vil gøre mig for at realisere et skifte. Der er dialog med flere klubber, der vil have ham. Han elsker Valencia, men han vil gøre alt for et skifte, hvis muligheden opstår, slutter han.