Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ærlig Dele Alli: Jeg hang på gaden til klokken to som 12-årig

02.08.2017 Kl. 12:33
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det må være svært at holde benene på jorden, når navnet er Dele Alli, men ikke desto mindre er det lykkedes den unge Tottenham-stjerne, at bevare kontrollen.

Det var dog ikke sikkert, at det var gået Dele Alli sådan i livet, hvis det ikke havde været for fodbolden. I magasinet fortæller han hvordan den trak ham væk fra gaden:

– Jeg kom i problemer et par gange, da jeg var yngre. Jeg hang med de forkerte folk. Jeg hang med de ældre drenge, og prøvede at gøre det de gjorde. Vi var ikke i noget særlig rart område. Fodbolden gav mig mulighed for at bruge min energi på noget andet, end at hænge ud på gaden som 12-årig klokken to om natten.

I interviewet, der ikke er lige alvorligt hele vejen, fortæller Alli også om de noget særprægede handshakes som vi så i løbet af sæsonen. I særdeleshed Son Heung-Min skulle være slem på det område:

– Son har et handshake til hver enkelt spiller, og han insisterer på at lave dem alle hver morgen, når han møder op til træning. Det tager evigheder!

 

Dele Alli viser et udvalg af handshakes til GQ i videoen herunder:

Annonce