516 millioner: Manchester United klar til drømmetransfer
Manchester United er ikke tilfredse med det målsnit, som Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee stod bag i seneste sæson.
Derfor er storklubben klar til at hente en ny angriber ind denne sommer, som tidligere har inkluderet navne som Ivan Toney, Benjamin Sesko og Nicolas Jackson.
De Røde Djævles behov for en erfaren og pålidelig målscorer er nemlig ganske presserende, da Højlund eksempelvis kun scorede fire gange i 32 Premier League-kampe.
Selvom United allerede har investeret massivt i Bryan Mbeumo og Matheus Cunha, er der et fortsat fokus på at styrke angrebet.
Nu er der igen nyt om angriberjagten dagen efter, at Marcus Rashford er blevet udlejet til FC Barcelona.
Manchester United drømmer om denne angriber
Udover de allerede nævnte kandidater, er en anden Premier League-profil, Ollie Watkins, også dukket op på radaren i Manchester-klubben.
Den målfarlige angriber, der har imponeret i Aston Villa, er en af de spillere, United overvejer som en potentiel forstærkning til angrebet ifølge lokalmediet Manchester Evening News.
Rúben Amorim og kompagni skal efter sigende punge ud med 516 millioner, hvis de vil have fingrene i den 29-årige frontløber fra The Villans.
Nu forlyder det, at Tottenham-bossen Thomas Frank vil chokhandle i Manchester United.
Der er fuld gang i sommerens transfervindue – herunder kan du få hele overblikket:
FØLG TRANSFER LIVE LIGE HER
















