48 afgørende timer: Manager på vej mod fyring
De næste 48 timer bliver afgørende for West Ham-manager Julen Lopeteguis fremtid.
Sådan lyder meldingen fra den engelske tabloidavis The Sun.
LÆS OGSÅ: Chokmelding: 60 klubber har sagt ja til Super League
Avisen kan fortælle, at en overvejende del af klubbens bestyrelse ønsker at skille sig af med Lopetegui efter tirsdagens 1-3-nederlag til Leicester.
Lopeteguis chancer for at blive i jobbet har også fået et gevaldigt nøk i den gale retning, efter at han angiveligt var involveret i et større skænderi med Jean-Clair Todibo i pausen, da klubben tabte med 2-5 til Arsenal 30. november.
Bestyrelsen hos The Hammers vil med stor sandsynlighed gå efter en klubløs manager, hvis Lopetegui får sparket.
Således viser klubben angiveligt interesse for managere som Edin Terzic, Graham Potter, Max Allegri og Sergio Conceicao.
Lopeteguis mandskab skal mandag møde Wolves i, hvad der kan blive en skæbnesvanger match, men bestyrelsen ønsker at have truffet en beslutning inden da.
Lige nu er 60 procent af stemmerne for en fyring af Lopetegui, mens de resterende medlemmer gerne vil beholde spanieren.
David Ornstein, der er journalist hos The Athletic, har allerede indikeret, at klubben kigger på potentielle kandidater i tilfælde af, at Lopetegui skulle blive fyret.
Og ifølge bookmakerportalen Gambling.com er den nuværende Middlesbrough-boss og tidligere midtbanestjerne hos Manchester United Michael Carrick bookmakernes tidlige favorit til jobbet.
Carrick har stået i spidsen for Middlesbrough siden oktober 2022 efter et kort ophold hos Manchester United.
Næste mand på listen er Maurizio Sarri, der har stået i spidsen for et væld af klubber i løbet af sin trænerkarriere. Han trak sig tilbage fra sin post som cheftræner for den italienske storklub Lazio i marts i år.
Sarri har erfaring med engelsk fodbold, hvor han førte Chelsea frem til Europa League-triumf i 2019.
Herefter er Edin Terzic at finde på listen. Han var senest hos Borussia Dortmund.
I sin tid hos Die Schwarzgelbe vandt kroaten den tyske pokalturnering og førte også den tyske storklub frem til Champions League-finalen i den seneste sæson, hvor man dog måtte se sig slået af Real Madrid.
West Ham vender tilbage i aktion i Premier League på mandag, hvor det gælder et opgør mod Wolves.
Et nederlag på eget græs kan muligvis blive det sidste, vi kommer til at se til Lopetegui i det østlige London.
LÆS OGSÅ: Jobbet i fare: ‘Han bliver fyret’
– Det er en svær aften at snakke om fodbold på, fordi sommetider kan en kamp være ligetil, men jeg forstår ikke, hvordan vi endte med at tabe, lød det fra spanieren efter nederlaget til Leicester.



















