AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:01:2016 22:30
10 år som Gunners-stjerne: Walcotts vej til Arsenal

Det var i går præcis 10 år siden, at Theo Walcott skrev under med Arsenal fra Southampton, men hvordan var lynets vej til Emirates Stadium?


Theo Walcott har nu været Arsenal-spiller i 10 år. Det har været 10 år med mange store øjeblikke for lynhurtige Walcott, der fylder 27 år i marts måned og altså stadigvæk (potentielt) har sine bedste år foran sig.

Vi bringer her historien om lynhurtige Walcott - FØR tiden i Arsenal-trøjen.

Theo Walcott kom til verden d. 16. marts 1989 i London-forstaden Stanmore. Walcott voksede op i Compton, der ikke ligger langt fra Newbury. Newbury, der huserer en fodboldklub, som Walcott snart skulle vise sit store talent frem i.

Han startede sin fodboldkarriere i en lokal fodboldklub i Compton som 10-årig før turen i 1999 gik til A.F.C. Newbury, hvor Theo Walcott scorede mere end 100 mål i sin første - og eneste sæson for klubbens U/11-hold.

Efter opholdet i Newbury tog Walcott i år 2000 et kort ophold på et halvt år i Swindon Town F.C., hvorefter han senere samme år endte i Premier League-klubben Southampton FC.

I 2004/05-sæsonen formåede Theo Walcott og resten af Southamptons ungdomshold at nå finalen i den engelske FA Cup for ungdomshold, FA Youth Cup. her mødte man Ipswich Town. Walcott og resten af holdet formåede dog ikke at løfte trofæet, da det endte med et samlet nederlag på 3-2 over to kampe.

Southamptons førstehold endte på en sidsteplads i 2004/05-sæsonen, hvilket betød, at Theo Walcott måtte se endnu længere efter en Premier League-debut, da holdet rykkede ned. Det skal måske nævnes, at Premier League-debuten på daværende tidspunkt ikke inden for Theo Walcotts rækkevidde.

Måske var nedrykningen faktisk en lille velsignelse for lynhurtige Walcott. Han fik den fornemme fornøjelse af at blive den yngste spiller nogensinde til at få debut på Southamptons førstehold d. 6. August 2005. Debuten kom i forbindelse med klubbens første sæsonkamp i The Championship. I en alder af blot 16 år og 143 dage, blev Theo Walcott skiftet ind i Championship-kampen mod Wolverhampton Wanderes, der endte i en nulløsning.

Herfra lød startskuddet på Walcotts gennembrud indenfor topfodbold, da han to måneder senere fik startdebut for Southampton og samtidig scorede sit første mål for The Saints' førstehold i en kamp mod Leeds United.

Det blev til fire ligascoringer i sæsonen for Walcott, der lukkede og slukkede en succesfuld sæson med at blive nummer to på BBCs ”BBC Young Sports Personality of the Year”, en titel, som han gik hen og vandt året efter.

Walcotts gode præstationer for Southampton gik ikke ubemærket hen. Han havde fået stor opmærksomhed fra nogen af de helst store klubber, og i januar 2006 underskrev Arsenal og den 16-årige Walcott en forhåndskontrakt, der sikrede, at Arsenal ville få glæde af det unge talent.

D. 16. marts 2006 underskrev Walcott så - på sin 17-års fødselsdag - sin første professionelle kontrakt med Arsenal.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE