Johnson: Det går fremad
Sunderland-spilleren Adam Johnson mener, at klubben stille og roligt bevæger sig i den rigtige retning efter en meget hård start.
Premier League-klubben Sunderland fik en katastrofal start på denne sæsons Premier League, hvor man efter fjerde spillerunde stadig ikke havde en eneste sejr.
Klubbens ledelse valgte sidenhen at fyre manager Paolo Di Canio, og på det seneste er tingene begyndt at vende.
Læs også: Topklubber jagter målfårlig italiener
I sidste spillerunde lykkedes det nemlig overraskende for Sunderland at slå Manchester City i en kamp, som Adam Johnson mener, var en af de meste velspillede, specielt hvis man kigger på første halvleg.
– Vi har momentum med os nu. Det er nu tre sejre ud af tre hjemmekampe, og vi er også i kvartfinalen i cuppen.
– Første halvleg mod City var nok den bedste fodboldhalvleg, som jeg har været involveret i med Sunderland, siden jeg kom til klubben.