Bundesliga-klubber kæmper om Spurs-stopper
Der har i denne sæson været begrænset med spilletid hos Tottenham for den østrigske forsvarspiller Kevin Wimmer, der blot har fået fem kampe i den indeværende sæson.
Derfor har der været snak omkring et skifte væk fra White Hart Lane. Ifølge normalt pålidelige London Evening Standard følger Southampton Wimmers udvikling eftersom deres stjerne Virgil van Dijk tiltrækker interesse fra Chelsea, Liverpool og de to Manchester-klubber, United og City.
Lige nu er 24-årige Wimmer fjerdevalget i midterforsvaret bag Eric Dier, Jan Vertonghen og Toby Alderweireld.
Han tiltrækker foruden Southampton interesse fra de to tyske klubber Wolfsburg og Borussia Dortmund, der er villige til at forsøge at hente Wimmer, skulle Tottenham være åbne for et salg.
Det synes dog ikke sandsynligt, at Spurs vil slippe østrigeren i januars transfervindue, eftersom man fortsat er involveret i Europa League.