Firmino om sin personlige succes: Måtte ændre mit spil
Roberto Firmino blev et af de dyreste køb i Liverpools historie, da The Reds erhvervede ham i Hoffenheim i sommeren 2015 for £29 millioner.
I dag står den 25-årige brasilianer noteret for 17 mål og 17 assists i sine 67 optrædener for Merseyside-klubben.
Han er fast mand på holdkortet under Jürgen Klopp, hvor han været brugt som topangriber, når alle har været klar. Han fortæller nu, at det har været hårdt at komme til Premier League, hvor han har været nødsaget til at ændre sin spillestil for at få succes.
– Jeg har været nødt til at ændre min spillestil. Jeg tilpassede mit spil til europæisk fodbold efter at have spillet i Tyskland i tre år, men engelsk fodbold er meget anderledes end det tyske, siger Firmino til Liverpool Magazine.
– Man finder hurtigt ud af, at spillet er meget hurtigere i Premier League. Det skal man vænne sig til, men jeg nyder det.
– Jeg elsker at være her, og jeg har planer om at være her mange år endnu, fordi Premier League er konkurrencedygtig og hele tiden tester en, slutter han.