Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Medie: James Rodriguez har fået britisk visum

21.12.2016 Kl. 11:00
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

James Rodriguez skiftede i sommeren 2014 AS Monaco ud med Real Madrid og der var store forventninger til den columbianske guldfugl, der havde imponeret ved VM. 

De forventninger har Rodriguez dog ikke formået at leve op til, hvorfor et skifte væk fra Santiago Bernabeu nu længe har været på trapperne for Rodriguez. 

Premier League-klubberne Manchester City, Manchester United og Chelsea har været nævnt ofte angående interesse i Rodriguez, men det har hovedsageligt været sidstnævnte, der har været nævnt blandt de fleste medier. 

Efter sigende skulle Roman Abramovich være klar til at opfylde Antonio Contes ønske om et køb af columbianeren. 

Derfor planlægger den russiske ejer et bud på £75 millioner på Real Madrid-spilleren som en erstatning for brasilianske Oscar, der er på vej til at skifte til kinesisk fodbold for svimlende £60 millioner. 

Det columbianske medie El Tiempo skriver, at Rodriguez i den forbindelse har anskaffet sig et britisk visum. 

Annonce