Batshuayi ønsker ikke at komme væk fra Chelsea
Antonio Conte og hans Chelsea-mandskab har været skånet for at spille europæisk, og samtidig har klubben ikke rigtig været ramt af skader til stamspillerne. Det har betydet, at den italienske manager ikke har skullet tage hensyn til træthed og skader, og derfor har han stort set spillet med de samme 11 spillere kamp efter kamp.
Det er blandt andre gået ud over den £33 millioner dyre sommersigning, Michy Batshuayi, der har lidt under Diego Costas sublime målform.
Marseille har ikke kontaktet Batshuayi, men den franske klub vil meget gerne byde sin tidligere topscorer velkommen, mens Goal-kilder hævder, at Champions League-kubber i Italien også følger belgierens situation i Chelsea. De er dog blevet fortalt, at et skifte i januar ikke kommer på tale.
Batshuayi er efter sigende optimistisk omkring sin fremtid i Chelsea, og han forstår, hvorfor han ikke har fået så meget spilletid i denne sæson, hvor Diego Costa er topscorer i Premier League.
I sin første sæson i Marseille befandt den belgiske angriber sig i lignende situation, hvor André-Pierre Gignac holdt ham ude af startopstilling efter Batshuayis skifte fra Standard Liege.