Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Wenger om kontraktforhandlinger: Det handler ikke kun om penge

06.12.2016 Kl. 08:56
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsenal vil gøre meget for at holde på deres bedste spillere, men manager Arsène Wenger vil ikke forlænge med dem for enhver pris. Alexis Sanchez og Mesut Özil skulle angiveligt kræve en løn på 200.000 pund om ugen, mens nye rygter endda fortæller, at de vil matche Paul Pogbas løn i Manchester United på 290.000 pund.

Men Wenger håber ikke, at det kun er pengene, der taler, når der forhandles kontrakt.

– Luksusen ved moderne fodbold bør være, at det ikke kun skal handle om penge. Fordi spillerne, uanset hvor de spiller, tjener gode penge på det her niveau, siger Wenger ifølge Tribal Football.

– Jeg tror personligt på, og måske er jeg lidt naiv, at det handler mere om at imødekomme spillerens behov. Klubbens værdier, klubbens ambition, måden klubben respekterer spillerne. For mig er det mere vigtigt og en vigtig ingrediens for alle spillere at overveje. Pengene er gode alle steder.

De to profilers kontrakter udløber i 2018. Özil topper lønlisten i Arsenal med 140.000 pund, mens Sanchez ligger på 130.000.

Annonce