Afklaret Muniesa åben over for at forlade Stoke
Marc Muniesa har været begrænset til 50 minutters spilletid for Stoke i denne sæson, og den tidligere Barcelona-spiller er nu klar til at skifte klub til januar.
Den spanske back erkender nemlig, at sæsonen indtil videre har været den værste i karrieren.
– Det er den værste sæson for mig, for jeg har ikke spillet nogle kampe. Jeg spillede kun 50 minutter, da Bards (Phil Bardsley red.) blev skadet mod Sunderland. Jeg arbejder hårdt, og jeg bliver nødt til at være tålmodig. Jeg er sulten, og jeg vil spille med førsteholdet, fortæller han til Stoke Sentinel og uddyber:
– Det er min fjerde sæson, hvor jeg venter på chancen, og hvis den ikke kommer, må jeg kigge efter noget andet til januar.
Den 24-årige spiller, som kom til klubben i 2013, erkender, at han snart bliver nødt til at tage en snak med manager, Mark Hughes.
– Jeg snakkede med klubben i slutningen af sidste sæson og begyndelsen af denne, og de ønskede, at jeg skulle blive, men jeg har ikke snakket yderligere med dem siden første spillerunde.
– Eddie (Niedzwiecki red.), den tredje manager, har opfordret mig til at kæmpe videre, men det er svært, for det er en stor trup, og manageren har sine spillere. Der er stadig halvanden måned tilbage (til januar red.), og vi kommer til at spille mange kampe, men klubben, manageren og jeg skal kigge på den bedste mulighed for alle, ikke bare mig.
– Jeg er en del af gruppen og glad for at være her i Stoke, men hvis jeg ikke får chancen, får jeg den måske et andet sted og kan komme tilbage med mere erfaring. Jeg synes selv, at jeg er en vigtig del af holdet, men når man ikke spiller, føler man sig ikke som en vigtig del af holdet. Som 24-årig kommer jeg ikke til at spille igen, hvis jeg ikke snart begynder at spille.
Muniesa slår fast, at han ligeledes er åben over for at finde en lejeaftale med en anden klub.