Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
Bekræftet: Slimani ude af mødet med FCK
Islam Slimani har været fremragende, siden han denne sommer kom til Leicester City fra Sporting Lissabon. Det er blevet til mål i både Premier League og Champions League for den stærke angriber. Onsdag aften er han dog formentlig ikke med, når Leicester skal møde FC København på dansk grund. Det bekræfter italienske Ranieri nu.
– Jeg tror ikke, at Islam Slimani er klar til at spille mod FC København. Ahmed Musa er klar, fortæller Ranieri til Leicesters hjemmeside og uddyber:
– Jeg vil ikke tage nogen chancer med ham (Slimani, red.). Lægestaben fortalte mig, at han var okay og i princippet godt kan spille, men at jeg skulle være forsigtig med ham. Men hvorfor skulle jeg spille ham og risikerer at mangle ham den næste måned? Det gør vi ikke, siger Ranieri. spørger Leicester-manageren.
Uden 28-årige Slimani bliver det formentlig med Jamie Vardy og Shinji Okazaki i front, at Leicester vil starte mod FCK. Leicester kan med en sejr spille sig videre fra gruppen.
Annonce