Conte lovpriser den taktiske fleksibilitet
Chelsea har i denne sæson spillet med en fireback-kæde med to stoppere og to backs – meget ulige det 3-5-2-system, der gav successen i Juventus. I weekendens sejr mod Hull var Conte dog gået over til en bagkæde med fem spillere – deraf to offensive backs – og det gav pote, da Chelsea vandt med 2-0.
Efter opgøret roser Conte nu muligheden for at være taktisk fleksibel. Et ekstra asset i Chelseas rygsæk med muligheder.
– Nu har vi en anden løsning, et andet taktisk system. Det afhænger af kampen og modstanderen, men det er godt at have, og jeg er meget glad på spillernes vegne i denne kamp, hvor vi fik et clean sheets efter at have lukket to eller tre mål ind i de foregående fire kampe, siger Conte til Chelseas hjemmeside og uddyber om præstationerne fra Marcos Alonso og Victor Moses – de to wingbacks i systemet: