Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Defour var knust: Skade forhindrede United-skifte

14.09.2016 Kl. 07:20
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I sommerens transfervindue skiftede Steven Defour tilstedeværelsen i Anderlecht ud med Burnley.

Den nu 28-årige midtbanespiller kunne dog have endt i Premier League med Manchester United som destination for syv år siden, men det satte en brækket fod en stopper for.

– Inden min skade var det muligt for mig at skifte til Manchester United. De havde fulgt mig i lang tid, men så blev jeg skadet, og det var meget svært for mig, siger Defour til Sky Sports.

– Jeg brækkede foden, og jeg var fuldstændig nede. Jeg kunne have spillet Champions League, men så skete dette. Efterfølgende var det svært for mig at finde samme form og dermed have niveau til at spille for en klub som Manchester United. 

Steven Defour har fået en fremragende start i Burnley, hvor han efter tre kampe står noteret for et enkelt mål og en assist.

Annonce