Bekræftet: Bendtner kan debutere onsdag
Den danske angriber Nicklas Bendtner har skrevet under på en to-årig kontrakt med det engelske Championship-mandskab Nottingham Forest. Bendtner, der ikke har spillet ligafodbold længe var ikke med i weekenden, da Nottingham mødte Aston Villa, men onsdag kan der blive debut til Bendtner.
Nottingham Forests manager Philippe Montanier fortæller tirsdag aften, at Nicklas Bendtner formentlig får sin debut i kampen mod Rotherham i midtuge-runden i The Championship.
– Jeg tror at Chris Cohen og Nicklas Bendtner vil være involveret i kampen. Jeg tror ikke, at nogen af de to er klar til at starte inde og spille 90 minutter, men de vil helt sikkert være klar til at hjælpe holdet på den ene eller den anden måde, siger Montanier til Nottinghams hjemmeside.
28-årige Nicklas Bendtner skal spille med nummer 14 i Nottingham Forest.
Der bliver netop nu spillet kampe i The Championship, der spiller fuld runde tirsdag og onsdag. Følg dem, Champions League og andre kampe LIVE herunder: