Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

West Ham fik fint udgangspunkt med hjem fra Rumænien

18.08.2016 Kl. 20:08
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

West Ham skulle her til aften forsøge at skaffe et godt udgangspunkt i Rumænien mod Astra, inden returkampen i London i næste uge – og det lykkedes for Premier League-mandskabet, der spillede 1-1.

Flere af de unge talenter, heriblandt Reece Oxford og Reece Burke, fik chancen af Slaven Bilic mod Astra, der var blevet slået ud af FC København i Champions League-kvalifikationen.

West Ham dominerede boldbesiddelsen i de første 45 minutter, hvor Premier League-mandskabet også flere gange testede hjemmeholdets keeper, men det var først i halvlegens sidste minut, at der kom hul på bylden. Mark Noble eksekverede sikkert fra straffesparkspletten – og West Ham var foran.

I anden halvleg var det Astra, der dominerede, og hjemmeholdet fik da også udlignet ved den rumænske landsholdsangriber, Denis Alibec. Han scorede til 1-1 med syv minutter tilbage af kampen.

Det er et fornuftigt udgangspunkt for West Ham inden returopgøret i næste uge på det olympiske stadion. 

Annonce