Lallana efter Arsenal-sejr: Vi har enorm tro på os selv
Liverpool indledte tidligere på dagen sæsonen med en udekamp mod Arsenal, og det skulle vise sig at være en målrig kamp af slagsen. Liverpool vandt således opgøret med 4-3.
Blandt målscorerne for The Reds var Adam Lallana, der jubler over dagens sejr, og fortæller i samme ombæring, at selvtilliden på holdet er stor:
– Det var meget underholdende. Vi startede ikke så godt, men det er også altid svært at være på besøg hos Arsenal. Manageren sagde et par ting til os i pausen, og så kom vi fantastisk ud. Vi blev for selvsikre ved 4-1, men holdt den hjem til sidst, siger Lallana til Sky Sports.
– For at opnå noget specielt, skal vi arbejde mere som en enhed i defensiven. Vi har en enorm tro på os selv. Vi har klassespillere på bænken og hjemme på Melwood, som endnu ikke er helt klar.
– Vi er ikke i Europa, så vi har mange uger med kun en enkelt kamp. Vi har selvtillid og tror virkelig på os selv, og vi sætter os vores egne målsætninger.
Lallana og co. skal næste weekend op mod oprykkerne fra Burnely på Turf Moor.