Avis: Chelsea-stjerne tilbudt til Real Madrid
Efter otte sæsoner i Arsenal skiftede Cesc Fabregas til Barcelona, hvor han startede sin fodboldkarriere som ungdomsspiller.
Men efter tre sæsoner vendte han tilbage til Premier League, og det endte med et skifte til sine tidligere ærkerivaler fra Chelsea i sommeren 2014.
Nu rygtes han tilbage til det spanske, og denne gang er der tale om Barcelonas ærkerivaler – nemlig Real Madrid.
Ifølge den spanske avis, OK Diario, er den spanske midtbanespiller ikke tilfreds med tilstedeværelsen i Chelsea og ønsker et skifte tilbage til Spanien. Antonio Conte vil ikke have en utilfreds spiller i truppen, og derfor er han angiveligt blevet tilbudt til Real Madrid.
Jose Mourinho havde en afgørende betydning for hans skifte til Chelsea, og derfor var Cesc Fabregas ikke tilfreds med fyringen af portugiseren tilbage i december.