Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Lucas kan gøre comeback mod Dortmund

31.03.2016 Kl. 14:41
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

29-årige Lucas Leiva spillede senest den 28. februar, da Liverpool mødte Manchester City i Capital One Cup-finalen. Her fik han en skade under straffesparkskonkurrencen, som Liverpool endte med at tabe.

Nu kan der dog snart være comeback til midtbanespilleren, som håber på, at han kan være klar til det første møde med Dortmund i Europa League på næste torsdag.

– Tiden vil vise, om jeg kan nå det, siger han om tidsrammen til Liverpools hjemmeside og uddyber:

– Det går rigtig godt. Det går fremad med min fysik. Forhåbentlig, så går der ikke alt for længe inden jeg er tilbage i fuld træning og forhåbentlig, så kommer jeg til at spille en stor rolle i slutningen af denne sæson, siger Lucas.

Lucas var i sidste uge en del af den Liverpool-trup, der var på træningslejr på Tenerife. Truppen, der ikke var med landsholdet i tjeneste rejste til den kanariske ø for at træne under varmere himmelstrøg.

Annonce