Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Dortmund-ejer sætter prisskilt på Aubameyang

30.03.2016 Kl. 20:27
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Pierre-Emerick Aubameyang er med sine 22 mål i 25 ligakampe denne sæson en meget interessant spiller for de største klubber i Europa. 

Han er inden for de senese måneder blevet kædet sammen med Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid og PSG.

Den 26-årige angriber skrev i sommer under på en ny femårig kontrakt med Dortmund og er dermed bundet til klubben frem til sommeren 2020.

Dortmund har ingen planer om at sælge, men et stort bud vil alligevel få Bundesliga-klubben til at diskutere en transfer. 

– Det var ikke en tilfældighed, at vi forlængede hans kontrakt frem til 2020. Vores ønsker er, at han score mange mål for Dortmund i fremtiden, siger Hans-Joachim Watzke til Kicker og tilføjer:

– Hvis der kommer et bud på €100 millioner eller €120 millioner, så vil vi snakke om det, men vi vil gerne beholde ham frem til 2020, slutter han.

Annonce