Spansk avis: Deportivo vil have Liverpool-duo
Jürgen Klopp forventes at rydde op i Liverpool-truppen til sommer, hvor flere forventes at blive sendt væk fra Anfield af tyskeren.
To af disse kan være Tiago Ilori og Luis Alberto, der angiveligt ikke skal være en del af Klopps planer.
Tiago Ilori blev tidligere på sæsonen hentet hjem fra et mindre vellykket lejeophold i Aston Villa, men stopperen har kun spillet i cupkampene og er samtidig bag Steven Caulker i forsvarskøen. Caulker, der kun er lejet ud til Liverpool, og på ingen måder forventes at være på Anfield efter sommerpausen.
Luis Alberto er i denne sæson udlejet til netop Deportivo, hvor han nyder stor succes. En succes, der ifølge spanske AS, har fået den spanske klub til at ønske permanentgørelse af aftalen med Alberto. Alternativt kan en ny lejeaftale komme på tale.
Alberto har spillet 23 La Liga-kampe for Deportivo i denne sæson, hvor det er blevet til seks mål og fem assists.
Tiago Iloris lejeophold hos Aston Villa var hans tredje, mens han har været hos Liverpool. Portugiseren har endnu ikke fået sin Premier League-debut, og derfor er det meget sandsynligt, at Deportivo kan få held med at hente stopperen til klubben.