Liverpool smed sejr væk - Saints vendte 0-2 til 3-2
Liverpool startede kampen bedst i de første fem minutter, men herefter meldte hjemmeholdet sig ind i kampen, og efter ti minutters spil appellerede de for et straffespark.
Shane Long endte i en løbeduel med Dejan Lovren, og den irske angriber løb ind foran Liverpool-stopper og blev nedlagt, men kampens dommer Roger East pegede ikke på pletten.
I stedet for et straffe og en mulig scoring til værterne var det Liverpool, der tog føringen. I det 17. minut havde Philippe Coutinho bolden uden for feltet, og brasilianeren sendte den flot over i det lange hjørne og scorede dermed sit sjette ligamål denne sæson.
Fem minutter senere var den gal igen i hjemmeholdets defensiv. Efter en kontra blev Daniel Sturridge sat i scene af Divock Origi, og ligesom Philippe Coutinho lagde den engelske angriber bolden over i det lange hjørne med sit venstre ben.
Gæsterne fik flere gode mulighed for at gøre det 3-0 i første halvleg, hvor Joe Allen kom helt alene med Fraser Forster, men Saints-keeperen reddede flot. Kort efter lykkedes det Joe Allen at få bolden i kassen, men målet blev annulleret, da Mamadou Sakho stod i en offside-position og spærrede Fraser Forsters udsyn. Dermed kunne Liverpool gå til pausen med en 2-0-føring.
I anden halvleg blev Jordy Clasie og Dusan Tadic erstattet med Victor Wanyama og Sadio Mané, og det skulle vise sig at være et godt træk af Ronald Koeman, selv om det ikke startede godt for Sadio Mané.
Fem minutter inde i anden halvleg fik hjemmeholdet tildelt et straffespark, som Sadio Mané skulle tage sig af, men senegaleserens forsøg blev reddet af Simon Mignolet. Han skulle dog få revanche mod den belgiske keeper.
Et lille kvarter senere reducerede han nemlig til 1-2, og det skabte håb hos hjemmeholdets fans. Med syv minutter tilbage af den ordinære spilletid fik Graziano Pellé bolden uden for feltet, og hamrede bolden ind bag Simon Mignolet til 2-2, men Southampton var ikke færdige.
Tre minutter senere var den nemlig igen gal i Liverpools defensiv, og det udnyttede Sadio Mané. Den lynhurtige kantspiller blev sendt i dybden og lagde bolden over i det lange hjørne til 3-2, som også blev kampens resultat.