Wenger: Presset er taget af Girouds skuldre
Oliver Giroud scorede to gange, da Arsenal tirsdag aften spillede sig videre til kvartfinalen i FA Cup´en med en sejr over Hull fra The Championship. Den franske landsholdsangriber har dermed scoret 22 mål i alle turneringer for The Gunners i denne sæson.
Målene mod Hull var imidlertid de første fra franskmanden i de seneste 12 kampe. Klubbens manager Arsene Wenger håber derfor, at den seneste succes kan genskabe målformen hos Oliver Giroud, da Arsenal fortsat er med i kampen om det engelske mesterskab:
– En angriber som ikke scorer får automatisk et stort pres på sine skuldre, så når det lykkes, forsvinder presset, siger franskmanden til klubbens officielle hjemmeside.
– Jeg er glad for, at både Oliver Giroud og Theo Walcott scorede mod Hull, men særligt Giroud har følt et enormt pres de seneste uger.
– Tidligere i denne sæson har han scoret mange mål, men ramte så en periode uden mål. Jeg håber, at han nu vil begynde at score regelmæssigt for os igen, slutter Arsene Wenger.