Koeman går efter Chelsea-job: Vil have Hiddinks hjælp
Det er ikke ofte, at Premier League-managers udtaler sig offentligt om deres egen karriereplan. Det er dog en undtagelse med Ronald Koeman, som ikke lægger skjul på, at han har ambitioner om at komme videre fra St. Mary's Stadium.
Fredag fortalte han således til en hollandsk radiostation, at Chelsea-jobbet kan komme nærmere med landsmanden Guus Hiddinks hjælp. The Mirror og flere andre engelske aviser citerer her til morgen Koeman således fra radioprogrammet, hvor han snakker om det ledige managersæde i Chelsea til sommer:
– Hvis Guus (Hiddink) lægger et godt ord ind for mig, så kan det have stor indflydelse, erklærer Koeman.
Koeman fortæller yderligere, at han vil tilbage til ''toppen af spillet'' og at et jobskifte, der kan få ham nærmere dette, er i tankerne.
– Det er bestemt noget, der ligger i baghovedet. Jeg vil altid gå efter at nå det højest mulige niveau. Det skete i Holland og det vil jeg også gerne opnå i udlandet, siger hollænderen.
Ronald Koeman kom til Southampton i juni 2014, da han erstattede argentinske Mauricio Pochettino i den sydengelske klub. Managerens kontrakt med The Saints udløber i sommeren 2017.