Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Hazard måske med i søndagens London-derby mod Arsenal

20.01.2016 Kl. 17:23
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Belgiske Eden Hazard var med i onsdagens træningssession på klubbens træningsanlæg Cobham, og Sky Sports skriver, at han måske er klar til mødet med Arsenal søndag eftermiddag. 

Det er dermed første gang Hazard træner med førsteholdet siden sin skade i kampen mod Crystal Palace d. 3. januar, hvorfor belgieren altså har misset the Blues' seneste tre kampe. 

Hiddink fortalte i sidste uge, at han i denne uge ville teste Hazard, og han skulle ifølge Sky Sports have gennemført onsdagens træningsession uden nogen problemer. Eden Hazard har haft problemer med spillet i denne sæson, og har endnu ikke scoret for Chelsea i den nuværende sæson. Han skal igen overvåges i løbet af denne uge, og derefter skal en beslutning tages op mod kampen mod Arsenal. 

Chelsea går ind til søndagens kamp med 14 point op til top fire, og er blot fire point over nedrykningszonen. Diego Costa, der scorede i sidste weekend mod Everton før han blev skadet i kampens sidste 10 minutter, trænede ifølge Sky Sports ikke onsdag, og er tvivlsom til søndagens kamp. 

Kampen mod Arsenal spilles på Emirates Stadium, og fløjtes igang klokken 17.00. Chelsea har vundet 3 af de seneste fem kampe mod Arsenal. 

Annonce