
Nicklas Bendtner udpeger Ballon d’Or-vinder
Nicklas Bendtner er ikke i tvivl om, hvem der fortjener at vinde Ballon d’Or 2026.
Den tidligere landsholdsspiller peger således på Harry Kane frem for Lamine Yamal og Kylian Mbappé, der befinder sig i topfeltet.
På mandag bliver verdens bedste fodboldspiller kåret ved Ballon d’Or-ceremonien i London, men ifølge Nicklas Bendtner bør der ikke herske tvivl om, hvem der skal løbe med den prestigefyldte pris.
Her er det nemlig Bayern Münchens angriber-es, der har imponeret danskeren mest gennem kalenderåret.
Bendtner fremhæver især englænderens udvikling, siden han skiftede til de tyske mestre, hvor han har leveret imponerende målstatistikker og et stort antal assists.
– Min stemme ville gå til Harry Kane. Jeg synes simpelthen, han har været bedst i det kalenderår, som vi snakker om her. Det, han har udviklet i sit spil, og den måde, han er kommet til Bayern München på, har været helt enestående. Han har lavet 60 mål eller sådan noget og et hav af assists, lyder det fra Bendtner i Viaplay-studiet.
Han fik 1,7 millioner om ugen i Manchester United – ny klub betaler kun 70.000 kroner
Den tidligere landsholdsspiller anerkender samtidig, at Lamine Yamal er en mere seværdig spiller for nogle fodboldfans. Alligevel mener han, at Kane bør belønnes, hvis vurderingen udelukkende handler om præstationerne på banen.
– Skal vi se udelukkende på det fodboldmæssige, fortjener Harry Kane i mine øjne at få den, fastslår Bendtner.
Mbappé blander sig pludselig i Ballon d’Or-debatten
Mens Kane og Yamal længe har været blandt de mest omtalte kandidater, er Kylian Mbappé også begyndt at røre på sig.
Hos Polymarket steg franskmandens vurderede vinderchance ifølge de seneste meldinger fra otte til 18 procent på kort tid.
Om det er nok til at ændre billedet, bliver først afgjort ved prisuddelingen i London i aften.
Andetsteds er det kommet frem, at alle taler om Lionel Messi før Ballon d’Or-uddelingen i aften. Læs mere.
Derfor vender Trent Alexander-Arnold hjem til Premier League


















