Annonce
Annonce

Voldsom melding om Infantino

15.10.2026 Kl. 18:52
🔥 Gå aldrig glip af en Premier League-nyhed!
Få rygter, transfers og breaking news direkte i dit Google-feed.
👉 Klik her og følg PLBOLD på Google nu

Presset vokser på FIFA-præsident Gianni Infantino. Efter et opsigtsvækkende møde i Zürich sætter fodboldledere fra England og Tyskland nu åbent spørgsmålstegn ved, om schweizeren er den rette til at stå i spidsen for verdensfodboldens magtfulde organisation.

Samtidig vokser troen på, at der kan findes en modkandidat til næste års præsidentvalg, hvor Infantino ventes at søge endnu en periode.

Mødet i FIFA’s ledelse varede tre en halv time, men sluttede uden de svar, flere europæiske fodboldforbund havde krævet. Det har øget utilfredsheden med Infantino og hans måde at lede organisationen på.

Engelsk fodboldboss retter hård kritik mod Infantino

Debbie Hewitt, der er formand for det engelske fodboldforbund, lagde ikke skjul på sin frustration efter mødet.

Ifølge Hewitt fik de europæiske forbund ikke svar på de spørgsmål, de specifikt havde rejst over for FIFA-præsidenten.

– Vi fik ikke svar på noget af det, vi specifikt havde bedt om, lød det fra Hewitt.

Hun gjorde samtidig klart, at Infantino selv må tage ansvar for at besvare kritikken.

– Jeg mener, at manden er nødt til at besvare de spørgsmål, og hvis han ikke gør det, er han ikke egnet til at være FIFA-præsident. Det var den holdning, der blev delt på mødet, sagde hun.

Udmeldingen er et tydeligt tegn på den voksende utilfredshed blandt dele af den europæiske fodboldledelse.

Tyskland kræver en ny start i FIFA

Den tyske fodboldpræsident, Bernd Neuendorf, gik endnu længere i sin kritik.

Han efterlyser omfattende reformer af FIFA’s administration og ledelse og mener ikke, at de nødvendige forandringer kan gennemføres under Infantino.

– Hele administrationen skal reformeres, og det samme gælder ledelsen. Men jeg er ret sikker på, at det ikke er muligt med Gianni som den ansvarlige i FIFA. Derfor har vi brug for en komplet ny begyndelse, sagde Neuendorf.

Han stillede også spørgsmålstegn ved oprigtigheden i Infantinos undskyldning efter kritikken af et kontroversielt projekt, der ikke var blevet ordentligt drøftet med FIFA’s ledelse.

Ifølge Neuendorf handlede undskyldningen primært om, at projektet ikke var blevet forelagt rådet, snarere end om selve projektets indhold.

FIFA-præsidenten er under pres før næste års valg

Kritikken kommer på et afgørende tidspunkt for Infantino.

Næste præsidentvalg i FIFA er planlagt til marts, og nomineringerne lukker 18. november. Flere europæiske fodboldledere er overbeviste om, at en kandidat kan stille op imod den siddende præsident.

Neuendorf har udtrykt stor tiltro til, at en udfordrer kan findes. Den vurdering deles angiveligt af ledende personer i det europæiske fodboldforbund UEFA.

Flere prominente navne har været nævnt i spekulationerne, men forslag om blandt andre Arsène Wenger og Michele Kang er blevet afvist.

Samtidig har tre ledere fra de kontinentale fodboldforbund, som har krævet forandringer, udelukket sig selv fra kampen om præsidentposten: UEFA-præsident Aleksander Čeferin, Concacaf-præsident Victor Montagliani og Asiens fodboldpræsident Sheikh Salman bin Ibrahim al-Khalifa.

DBU i sorg: Tidligere landstræner er død

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce