
Influencere kommenterer Danmarks landskamp
De to influencere Jon og Drøger kommenterer tirsdag aften den afgørende U21-landskampe mellem Danmark og Belgien i Vejle.
Jon og Drøger har fået opbygget en YouTube-kanal med mere end 50.000 abonnenter.
Her har de blandt andet tilbragt 24 timer sammen med Lucas Høgsberg i Strasbourg. Det er en video, der er blevet set mere end 200.000 gange.
Derudover har de været på flere fodboldrejser, og generelt laver de masser af indhold om sport.
Tirsdag aften har de så fået mulighed for at kommentere den vigtige U21-landskamp mellem Danmark og Belgien.
På YouTube kan man således se opgøret fra Vejle Stadion, hvor de to YouTubere kommenterer opgøret.
Hvis Danmark vinder kampen, vil man sikre sig en billet til U21 EM næste sommer. Ellers løber Belgien med den direkte billet.
Det danske U21-landshold vil formentlig snuppe andenpladsen i gruppen, hvis det ikke bliver til en sejr. Det vil også give playoff-kampe til U21-slutrunden.
U21-landstræner Lars Knudsen har blandt andre Lucas Høgsberg, Noah Nartey og Conrad Harder med i startopstillingen.
Nyheder















