Annonce
Annonce

PSG-præsident med opsigtsvækkende melding om City-skandale

30.09.2026 Kl. 12:54

Manchester City er blevet kendt skyldig i alle alvorlige anklager om vedvarende økonomisk svinden gennem en periode på ni år. Nu er der kommet en udtalelse fra præsidenten hos Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi. 

Han har ifølge Get Football News France talt på EFC-topmødet i København, hvor han har reageret på kendelsen mod Manchester City. 

– Først og fremmest er vi her ikke for at dømme noget, når der endnu ikke er en endelig beslutning. Dernæst er vi her alle for at hjælpe og støtte hinanden, sagde Nasser Al-Khelaifi, som også er bestyrelsesformand for de europæiske klubbers sammenslutning. 

Manchester City har udsigt til den største straf nogensinde

– Jeg er ikke advokat, men jeg tror, at de har retten til at appellere, så det er ikke den endelige beslutning. Vi er ikke i en position til at sige noget. Det er mere en sag mellem Premier League og en engelsk klub. Lad os se, hvad der kommer til at ske. 

– Ferran (Soriano, red.) har været en god mand i bestyrelsen. Han har været værdifuld med sin erfaring. Hans karriere er fantastisk, og Manchester City gjorde også mange positive ting, men jeg skal ikke dømme, siger Nasser Al-Khelaifi med henvisning til Manchester Citys administrerende direktør. 

Den engelske storklub har samtidig fastholdt sin uskyld i hele sagen, hvor man vil appellere. 

Det er uvist, hvornår appellen vil blive afgjort. 

Nyheder

Annonce
Annonce