Annonce
Annonce

Stort topmøde i København

28.09.2026 Kl. 21:28

Europas fodboldklubber har lagt vejen forbi København. I disse dage holder European Football Clubs (EFC) sin 33. generalforsamling i den danske hovedstad, og samlingen løber ifølge Goal fra 28. til 30. september.

EFC, tidligere kendt som ECA, repræsenterer over 800 klubber i 55 lande. Formand er PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi. Organisationen kalder selv mødet sæsonens største begivenhed for europæiske klubber, hvor lederne sætter retningen for fremtidens fodbold.

Fire stjerner kan forlade Manchester City efter skandale

På dagsordenen står traditionelt turneringerne, kvindefodbold, ungdomsudvikling og klubbernes økonomi. Det er det eneste tidspunkt på sæsonen, hvor klubber i alle størrelser mødes for at påvirke spillets fremtid, understreger EFC selv.

Topboss forventes at være til stede

UEFA-præsident Aleksander Ceferin ventes at deltage. Det samme gør ifølge spanske medier Barcelonas præsident, Joan Laporta. Hans tilstedeværelse er symbolsk, for Barcelona vendte først tilbage til EFC den 13. februar efter næsten fem år væk på grund af Super League-projektet.

Politisk kan mødet også blive vigtigt. Ifølge Goal ventes diskussionerne at kredse om FIFA’s styring. EFC har offentligt modsat sig projektet “FIFA Forward Enterprise”, der skal sælge andele af VM til investorer.

Vilde Ødegaard-billeder går verden rundt

For dansk fodbold er besøget en sjælden chance for at komme tæt på dem, der former spillet i Europa. Med FC København som deltager i Conference League er den danske hovedstad i forvejen genstand for europæisk fodbold i efteråret.

Nyheder

Annonce
Annonce