Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Hiddink: Det handler ikke kun om Costa

02.01.2016 Kl. 10:32
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Guus Hiddink mener, at Diego Costa bærer for stor et ansvar i forhold til at være med til at hjælpe Chelsea med at score mål.

Den spanske landsholdsangriber missede midtugens kamp mod Manchester United med karantæne, men er til rådighed for Hiddink til søndagens London-opgør mod Crystal Palace.

Med blot fem sæsonmål er Costa Chelseas mest scorende spiller i Premier League i denne sæson, men Hiddink mener, at 27-årige Costa skal støttes på den front af sine holdkammerater.

– Diego fokuserer meget på sit job. og det er et stort ansvar. Han er modig, siger Guus Hiddink.

– Det er et stort ansvar, men ikke bare for Diego. Han har et stort temperament og vil gerne præstere, mens han er ivrig efter at score, men de andre offensive spillere mål tage del i mål og assists. Det er ikke bare ham, der skal det.

– Der er mange tekniske evner i midtbanen og offensiven. Vi skal se hvordan spillerne kan blive mere produktive og tage det næste skridt.

– Vi forsøger at få dem i gode positioner i feltet, så deres høje kvalitet bliver mere effektfuld.

– De har kvaliteten. Nu skal de blive mere produktive.

Annonce