
Kaos før Champions League-brag: Tvinges til akut aflysning efter alvorlige problemer
Mikel Arteta skulle tirsdag eftermiddag have mødt pressen i Napoli.
Det bliver ikke til noget.
Arsenal har fået aflyst managerens pressemøde, efter massive problemer med flytrafikken i Storbritannien har forsinket klubbens rejse til Italien.
Arteta og Arsenal-truppen forventes først at ankomme til Napoli omkring klokken 21.30 tirsdag aften.
Dermed bliver forberedelserne til onsdagens Champions League-opgør mod Napoli markant anderledes end planlagt.
Tekniske problemer skaber flykaos
Årsagen er problemer med de britiske flyvekontrolsystemer.
Et teknisk problem i Air Traffic Control har de seneste 24 timer ramt tusindvis af passagerer på flere lufthavne omkring London.
Arsenal skulle efter planen flyve fra London Luton Airport, som ligger tæt på klubbens træningsanlæg.
Forsinkelserne betyder nu, at Arteta og spillerne først når frem til Napoli sent tirsdag aften.
Det aflyste pressemøde kan samtidig skabe problemer med UEFA.
Arsenal risikerer UEFA-straf
UEFA har mulighed for at straffe klubber, der ikke lever op til deres medieforpligtelser.
Reglerne giver mulighed for en bøde, hvis et planlagt pressemøde bliver forsinket med mere end en time.
Der er dog en vigtig undtagelse.
UEFA-reglerne fastslår, at klubber kan ændre deres planer, hvis de bliver ramt af forhold, som ligger uden for deres kontrol.
Arsenal har ikke selv kontrol over problemerne med flytrafikken, og derfor er der en god mulighed for, at UEFA vælger ikke at sanktionere den engelske klub.
Arsenal skal åbne Champions League mod Napoli
Det vigtigste for Arteta er nu at få holdet klar til onsdagens opgør på Stadio Diego Armando Maradona.
Arsenal går ind til Champions League-sæsonen med et stort mål: at vinde trofæet for første gang.
Sidste sæson var klubben tæt på.
Arsenal gik ubesejret gennem en europæisk kampagne på 14 kampe, før Paris Saint-Germain satte en stopper for drømmen i finalen i Budapest.
Franskmændene vandt efter straffesparkskonkurrence.
Nu får Arsenal muligheden for at begynde jagten på revanche.
Han er klar favorit til at vinde Ballon d’Or i år



















