
Den lyse komet: Han stjal overskrifterne
70 år i dag.
Henrik Herbert Agerbeck var ”talk of the town” i 1. division i foråret 1978.
Med 13 scoringer i 15 kampe for KB forekom den lyshårede, hurtige og snu angriber nærmest ustoppelig. Det var et sandt kometgennembrud, for Agerbeck kom nærmest ud af ingenting. Eller dvs. han havde spillet nogle år i næsten fuldkommen ubemærkethed i IFK Malmö, der er notorisk ”lillebror” til Malmö FF på den anden side af sundet. Barndomsklubben var Hero, men han havde aldrig repræsenteret DBU på ungdomsniveau.
Henrik Agerbeck scorede på samlebånd for KB, tog de store overskrifter, og blev prompte indkaldt til landsholdet. Han debuterede i juni 1978 i en 0-0-kamp i Reykjavik uden at gøre sig bemærket, men karrieren havde fået vinger. Kort efter skrev angriberen professionel kontrakt med Hertha Berlin.

Die Alte Dame
I den vesttyske metropol-enklave spillede Agerbeck i angrebet sammen med klubbens ubetingede stjerne, Erich Beer og den dygtige individualist Jürgen Milewski. I danskerens første sæson spillede ”Die Alte Dame”, som Hertha kaldes af hjemmepublikummet, sig frem til den vesttyske pokalfinale, hvor det dog blev Fortuna Düsseldorf der løb med trofæet med en 1-0-sejr efter forlænget spilletid. Henrik Agerbeck kom ind som reserve i anden halvleg, mens solide Ole Rasmussen spillede hele kampen for berlinerne.
Det blev også til 3 landsholdsindsatser for Agerbeck, desværre med lutter nederlag. Desuden sad han på bænken i EM-opgørene i Idrætsparken mod England og Bulgarien.
I 1979 var Henrik Agerbeck med til at slå Esbjerg ud af UEFA Cup turneringens tredje runde. Holdkammeraten Milewski kom i centrum da han nettede fire gange på det olympiske stadion i Berlin, og dermed sikrede en tysk 4-0-sejr (efter at Esbjerg havde vundet med 2-1 i det første opgør). I kvartfinalen mod tjekkiske Dukla Prag scorede Henrik et meget vigtigt udlignende mål i Prag, hvor Zdenek Nehoda havde bragt hjemmeholdet foran tidligt. Dermed var stillingen samlet 2-2 efter 1-1 i den første kamp i Berlin, og et mål af Milewski sikrede semifinalepladsen. Her blev Røde Stjerne Beograd desværre endestationen for Agerbeck og co., da jugoslaverne var bedst på udebanemål.
Fransk mester med Nantes
12 mål i 55 kampe på to sæsoner i Bundesligaen var imidlertid ikke nok til at tilfredsstille ledelsen i Hertha BSC, hvor ambitionerne som regel er højere end resultaterne. Så danskeren blev solgt til franske Nantes, hvor han efterhånden indfandt sig i en rolle som offensiv midtbanespiller.
Med de gulklædte i den vestfranske by ved Loire opnåede Agerbeck at blive fransk mester i 1983. Det skete med et fuldkommen overvældende forspring på hele 10 point ned til nummer 2, Bordeaux. Nantes’ målscore var på 77-29 for de 38 kampe i ligaen. En virkelig imponerende præstation.
Det blev dog ikke til flere landskampe end de 4, som Henrik opnåede i 1978-79 under Kurt Nielsens ledelse. Fransk fodbold havde ikke de danske mediers bevågenhed, og han røg lidt i glemslen. Agerbeck scorede 13 gange i 47 ligakampe for Nantes, og blev efter mesterskabstriumfen solgt til FC Sochaux.
Det blev til 3 sæsoner i industribyen syd for Belfort, hvorefter karrieren blev rundet af i en række 2. og 3. divisionsklubber (Orléans, Dunkerque og Calais). Støvlerne røg på hylden i 1994.
Kommer ”hjem” til KB den 24. oktober
Siden bosatte Henrik Agerbeck sig i det franske. På et tidspunkt var han involveret i et firma i Boulogne sur Mer, der handlede med frosne fisk. I dag fylder den tidligere landsholdsangriber 70 år. Han bor nu på Fyn.
Henrik har i mange år været uden for offentlighedens søgelys, men i forbindelse med Gandil-Selskabets symposium i Pejsesalen (i samarbejde med KB) den 24. oktober, kan Henrik opleves på scenen i en samtale med bl.a. Ole Højgaard, Henrik ”Store” Larsen og (moderator) Jimmy Bøjgaard.