Juventus og PSG holder øje med Eriksen
Ved slutningen af sæsonen, har Eriksen to år tilbage af sin kontrakt på White Hart Lane, hvor han tjener 30.000 pund om ugen. Trods indflydelsen på Tottenham-mandskabet siden skiftet fra Ajax for 11 millioner pund i 2013, er Eriksen langt fra klubbens bedste betalte – Hugo Lloris, Erik Lamela og Mousa Dembele.
Eriksen fik en relativ lav løn i Amsterdam – omkring 12.000 pund om ugen – hvorfor Spurs var i stand til at give ham en markant lønforhøjelse uden at skulle justere deres lønstruktur drastisk.
Spurs er ivrige for at tilbyde Eriksen en ny aftale og danskeren vil gerne blive, men de to parter endnu ikke blevet enige – selvom det menes, at det har været en priotet fra klubbens side lige fra sæsonstarten af.
23-årige Eriksen mener, at han skal være tættere på de tunge drenge i Spurs lønhieriaki, hvilket vil sige en løn på omkring 65-75.000 pund om ugen.
Tottenham har historik for at belønne unge spillere for gode præstationer og klubben forlængede aftalerne med nogle af deres bedste sidste år.
Harry Kane underskrev i februar en ny aftale til omkring 50.000 pund om ugen, mens Ryan Mason, Eric Dier og Nabil Bentaleb har alle fået fornyet deres kontrakter i 2015.
Eriksen er tilpas i Tottenham og ved, at han kunne have mulighed for at spille i Champions League næste sæson.
Men han er også klar over interessen, som hans præstationer har tiltrukket fra nogle prominente europæiske topklubber.
PSG-træner Laurent Blanc er længe beundrer af Eriksen og de franske mestrer menes at have lavet en henvendelse på ham, inden han forlod Ajax til fordel for Tottenham for to år siden.
– Jeg har altid kunne lide Eriksen. I Ajax, var Eriksen allerede god. I England blev han endnu bedre, sagde Blanc i slutningen af 2014.
– Alle kan se hans kvaliteter. Han ser altid løsningen og kan kreere noget på alle tidspunkter i kampen. Det ville være rart, hvis han snart ville spille for os.
Juventus er også interesseret og kom med en henvendelse på Eriksen sidste sommer, der dog blev afvist.
Eriksen har tidligere udtalt, at han som barn var fan af Serie A, hvorfor specielt AS Roma ligger hans hjerte nært.