
FC Midtjylland køber MLS-profil
Meldingen fra en venezuelansk fodboldjournalist går på, at FC Midtjylland har sikret sig en af profilerne fra den nordamerikanske MLS.
Journalisten Fernando Petrocelli kan således på sin Instagram-profil med knap 200.000 følgere fortælle, at midtbanespilleren David Martínez forlader Los Angeles FC for at tage til Danmark.
– David Martínez forlade MLS og vil fortsætte sin karriere i Midtjylland i Danmark. Det er hans første oplevelse i Europa, skriver Fernando Petrocelli.
Det er to et halvt år siden, at David Martínez skiftede til Los Angeles FC fra Monagas i hjemlandet Venezuela.
Tre Tottenham-spillere vil væk, bekræfter Roberto De Zerbi
Han har efterfølgende etableret sig i MLS, hvor han er blevet en stor profil, og han har samtidig også spillet syv landskampe.
I denne sæson er han noteret for ti scoringer i 29 kampe, og han har derudover også lavet en enkelt assist.
David Martínez gør sig primært som højre kant, men han kan spille på begge kanter, og han har i alt spillet knap 100 førsteholdskampe for Los Angeles FC.

















