Lukaku: Jeg vil gerne takke Mourinho for at lade mig gå
Chelsea tog torsdag konsekvensen af en elendig sæson indtil videre og fyrede klubbens manager, Jose Mourinho.
I Everton vil den belgiske angriber, Romelu Lukaku, der har gang i en fremragende sæson for klubben, gerne takke sin gamle manager.
Belgieren havde i sin tid i Chelsea under Jose Mourinho ikke udsigt til meget spilletid og bad derfor sin manager, om at lade ham forlade klubben.
Det accepterede Mourinho, og det vil Lukaku nu gerne takke ham for.
– Jeg ønskede at spille og få nogle minutter i fødderne. Jeg fik aldrig muligheden for at sige det, men jeg vil gerne sige tak til Jose Mourinho, udtaler Romelu Lukaku ifølge Goal.
– Jeg havde en samtale med ham et par dage, inden jeg smuttede, og jeg fortalte ham, at jeg ønskede at smutte, og jeg tror, at han kunne se i mine øjne, at jeg virkelig havde brug for at spille, fordi det var sæsonen op til VM, fortsætter Lukaku.