
Wow: Bournemouth køber Juventus-profil
Det har vakt opsigt, at Bournemouth har udsigt til at købe en af stamspillerne og profilerne på Juventus-holdet fra den forgangne sæson.
For ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano har Premier League-klubben forhandlet en aftale på plads med Torino-klubben.
Kamil Grabara er tæt på skifte til en af verdens største klubber
Det er den 29-årige italienske målmand Michele Di Gregorio, som er på vej til at forlade Serie A-klubben til fordel for en tilværelse i Premier League.
I den forgangne sæson var han det klare førstevalg mellem stængerne hos Juventus, hvor han blandt andet holdt målet rent i 14 ud af 30 kampe i Serie A.
Ny målmand i Juventus
Men hos Juventus er der sket ændringer på målmandsfronten, hvor Guglielmo Vicario er kommet ind fra Tottenham, og det har betydet, at klubben vil af med Di Gregorio.
Han skal nu til Bournemouth, der betaler lidt over 100 millioner kroner for at købe ham, men det er ikke givet, at han bliver førstevalg.
For 26-årige Djordje Petrovic har gjort det godt for The Cherries siden skiftet fra Chelsea, men til gengæld øges konkurrencen uden tvivl.


















