Liverpool-legende peger på VM’s største overraskelse: "Jeg ville hente ham først"
VM har budt på masser af store præstationer, men ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Stephen Warnock er der især én spiller, der har skilt sig ud.
Den tidligere Premier League-profil, som har fulgt slutrunden tæt som ekspert for BBC, peger på Frankrigs Michael Olise som den spiller, der har imponeret ham mest.
“Han kan ændre en kamp på et øjeblik”
Da Warnock blev spurgt, hvilken spiller der havde gjort størst indtryk på ham under VM, var svaret klart.
– Michael Olise. Jeg har været så heldig at se Frankrig et par gange, og hans evne til at tilføre fart til en kamp og skabe noget ud af ingenting er utrolig.
Warnock fremhæver især Olises evne til at udfordre modstandere, skabe afgørende øjeblikke og ændre kampens tempo.
– Han kan slå spillere, skabe momenter og fuldstændig ændre rytmen i en kamp.
Warnock ville vælge Olise over alle andre
Den tidligere England-spiller går endda så langt som til at sige, at Olise ville være hans førstevalg, hvis han kunne hente én spiller i hele verden.
– Hvis jeg var manager og kunne købe hvem som helst i fodboldverdenen lige nu, ville han nok være den spiller, jeg ville gå efter.
Frankrig har fundet en ny offensivstjerne
Olise har i de seneste sæsoner udviklet sig til en af Europas mest spændende offensive spillere.
Med sin fart, teknik og evne til at skabe chancer har han etableret sig som en spiller, der kan afgøre kampe på egen hånd.
Og hvis Stephen Warnocks vurdering holder stik, kan Michael Olise være en af de største profiler i verdensfodbolden i de kommende år.
FCM i chok: Mohamed Salah tæt på sensationelt skifte



















