Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ny Gerrard? Ny Carragher? Fem akademispillere hos Liverpool, der kan få gennembrud

21.11.2015 Kl. 15:23
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Trent Alexander-Arnold – Højreback/central midtbane – 17 år: 
Alexander-Arnold var en overraskende inklusion i 2-1-sejren over Swindon Town under preseason, og det var prikken over i'et på en glimrende tid på akademiholdet, hvor han i 2014 blev kaptajn for U/18-holdet. Alexander-Arnold er en kreativ boks-til-boks-midtbanespiller, der også kan spille på højre back, hvor hans store krop og gode spil på bolden passer godt til begge holder. Han er dog bedst på den centrale midtbane, som hans to mål for U/18-holdet i 4-1-sejren over Newcastle i september beviste. Han imponerede Klopp med en assist i novembers venskabskamp mod Wolverhampton, hvor han assisterede et mål. 

Cameron Brannagan – central midtbane – 19 år: 
Efter han blev forfremmet til Brendan Rodgers' førstehold i sidste sæson har Brannagan fortsat rollen under Klopp – selvom hans manglende optrædener for the Reds hidtil i denne sæson modsiger hans kvaliteter. Brannagan er en teknisk begavet midtbanespiller, der er god i en tre-mands midtbane, og på forskellige roller. Brannagan har klart alle mulige værktøjer til at tage skridtet op. Endvidere er han kaptajn for U/21-holdet, hvilket betyder, at han besidder gode lederevner. 

Pedro Chirivella – central midtbane – 18 år: 
Chirivella fik sin førsteholdsdebut ved siden af Jordan Rossiter i septembers 1-1-resultat mod Bordeaux i Europa League, og gav et glimrende indtryk på midten af Rodgers' hold. Chirivella er god til at positionere sig i huller til at tillade hans holdkammerater til at få ro på, når han er på bolden, og er ligeledes god til at bryde spillet med bolderobringer. Som type minder han meget om Sergio Busquets .

Harry Wilson – kantspiller – 18 år: 
Wilson er lige nu udlejet til Crewe Alexandra, hvor hans udvikling noget er gået i stå grundet manglende spilletid, men den unge walisiske Liverpool-kantspiller har et glimrende talent. Wilson er lige mellem at være en naturlig kantspiller og en 10'er-type, og denne alsidighed gør, at han er brugbar for førsteholdet. Hans bedste kvalitet er hans farlige indlæg, der gjorde, at han i sidste sæson blev noteret for otte assists for U/21-holdet. 

Sheyi Ojo – kantspiller – 18 år: 
Ojo er Liverpools mest fysisk udviklede akademispiller – og han minder en kende om Daniel Sturridge i sin spillestil. Den tidligere MK Dons-angriber kan spille alle offensive pladser, som kantspiller, offensiv midtbanespiller eller som rendyrket angriber, og har brugt sin fart og styrke til at bryde igennem alle ungdomsholdene siden sin ankomst i klubben. Liverpool betalte i 2011 MK Dons hele £2 millioner for at sikre sig Ojo, men med tiden kan de penge vise sig at være godt brugt.   

Annonce