Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Van Gaal joker: Jeg laver ingenting og tjener en masse penge

19.11.2015 Kl. 13:03
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Louis van Gaal startede sin trænerkarriere i 1986, hvor han var assistenttræner for AZ Alkmaar. Fem år senere blev han træner for Aja efter at have været assistenttræner i tre år i klubben.

Siden da er der sket meget i fodboldverdenen, og i en professionel fodboldklub er der mange ansatte. I et interview joker Louis van Gaal, at der er så mange ansatte, at han ikke skal lave noget udover at uddelegere arbejde, mens pengene går ind på kontoen.

– Der var en tid, hvor træneren gjorde alting selv. Nu er jeg manager, og jeg har en afdeling for sportsvidenskab, en afdeling med talentspejdere og en stor stab med trænere, siger van Gaal med et smil til Daily Telegraph og tilføjer:

– Nu laver jeg ingenting – absolut ingenting. Jeg uddelegerer jeg og tjener en masse penge, slutter Manchester United-manageren af med et grin.

Annonce